Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Tantra Anonymous

22. 08. 2022 13:03:17
Tantra Anonymous je projekt vycházející z předpokladu, že když něco lidé dělají z lásky a zároveň myslí na prospěch druhých, mohou hory přenášet.

Mnozí lidé toho napovídají o svých trampotách tolik, jakoby žili jenom těžkostmi. Od výtek k prezidentské kanceláři až po nevhodné sousedy. O bolestech, lécích, omezeních atd. mluvíme naprosto přirozeně a beze studu Mnohem méně se mluví o příjemných pocitech, skoro vůbec o orgasmech a jiných veskrze vitálních a příjemných slastech. Výjimkou snad může být alkohol a jídlo. Jedním z cílů členů Tantra Anonymous je upřednostňovat a rozvíjet úžasné tělesné zážitky před negativními.

O hnutí AA (Alcoholics Anonymous) jsem cosi věděl dávno, ale teprve včera při četbě D.R.Hawkinse mi došlo, jak geniální je to organizace. Prosadila se tam, kde profíci selhali. Člověk prostě zapomíná, že před pár lety byla jiná doba. Alkoholici byli považováni za nevyléčitelné osoby. Tvrdili to lékaři, kněží, psychiatři. Prostě taková osudová smůla. Asi bude lepší Hawkinse přímo citovat. O Tantře také leckdo lecos tuší.

"Ve třicátých letech se na alkoholismus nahlíželo podobně jako v průběhu předchozích staletí, to znamená jako na beznadějnou progresivní nemoc, na kterou jsou jak lékařská věda, tak náboženství krátké. Ve skutečnosti velký výskyt alkoholismu mezi duchovenstvem byl sám o sobě znepokojivý. Všechny formy závislosti byly pokládány za nevyléčitelné, a když dosáhly určitého stadia, oběti byly jednoduše posílány do blázinců.

Začátkem třicátých let významný americký obchodník Rowland H. hledal lék na svůj alkoholismus, ale marně. Navštívil pak známého švýcarského psychoanalytika Karla Junga a doufal, že ten ho vyléčí. Jung léčil Rowlanda H. přibližně rok. V té době pacient dosáhl určitého stupně střízlivosti. Rowland se vrátil do Spojených států plný naděje, ale znovu onemocněl alkoholismem. Rowland se vrátil zpět do Švýcarska a požádal Junga o další léčení. Jung mu skromně řekl, že ani jeho věda, ani žádné umění mu dále nepomůže, ale že v průběhu historie se někteří závislí lidé, kteří se zcela oddali nějaké duchovní organizaci a požádali Boha o pomoc, sice vzácně, ale přece jen uzdravili.

Sklíčený Rowland se vrátil do Spojených států, ale držel se Jungovy rady a vyhledal organizaci, která se tehdy nazývala Oxford Groups. Byly to skupiny jednotlivců, kteří se pravidelně scházeli a hovořili spolu o životě prožívaném podle duchovních principů velmi podobných těm, které později přijala za své organizace AA. Pomocí této terapie se Rowland skutečně uzdravil a jeho uzdravení bylo zdrojem překvapení pro Edwina T. neboli „Ebbyho“, také zoufalého alkoholika, jemuž nic nepomáhalo. Když Rowland pověděl Ebbymu, jak se vyléčil, Ebby následoval jeho příklad a i on se uzdravil. Model jedné osoby pomáhající druhé se stejným problémem se pak rozšířil od Ebbyho k jeho příteli Billovi.

W. Ten byl často hospitalizován kvůli beznadějnému nevyléčitelnému alkoholismu a jeho stav byl z medicínského hlediska vážný. Ebby pověděl Billovi, že jeho uzdravení je založeno na službě druhým, morální očistě, anonymitě, pokoře a podrobení se síle větší, než je on sám.

Bili W. byl ateista a považoval myšlenku podrobení se vyšší síle přinejmenším za nepřitažlivou, vlastně byla s Billovou pýchou spíše neslučitelná. V důsledku toho se ponořil do naprostého temného zoufalství. Byl alkoholem duševně posedlý a současně trpěl fyzickou alergií na něj – to ho odsuzovalo k nemoci, šílenství a smrti. Lékaři takovou prognózu otevřeně sdělili jemu a jeho manželce Lois. Bili se nakonec vzdal úplně. V tu chvíli měl hluboký zážitek nekonečného Ducha a Světla a pocítil velký klid. Té noci mohl konečně spát, a když se druhého dne probudil, cítil, že se nějakým nepopsatelným způsobem změnil."

Uvádí se, že tato laická skupina pomohla miliónům lidí. V podstatě zdarma, jen na principu otevřeného srdce. Asi začínáte tušit, proč jsem k Tantře připojil slovo anonymous. Je možné zůstat v anonymitě, ale není to nutné. Je možné mít nějaké znalosti, ale není to nutné. Je možné mít svá trápení, ale je potřebné otevřít svá srdce. Takový je přístup mytologické před Védské Tantry, kde opravdu nejde jen o speciální sexuální techniky, ale v určitém momentě může jít.

Hawkins by doplnil, že můžete chodit na jógu, cvičit v posilovně, běhat půl maratóny, sprintem stovky, dívat se do zdrcadla, dívat se do kávové sedliny. Dbát na makrobiotickou stravu, veganskou stravu, hlídat si jídelníček založený na krevní skupině, nebo podle lunárního kalendáře.

Můžeme snad všechno, co je nám libo. Zdá se, člověk skutečně oplývá neomezenou svobodnou vůlí. Může život zasvětit truhlařině, dřevorubectví, sadařství, ochraně deštných pralesů. A všechny tyto způsoby prožívání života mají svůj smysl. Význam má i Tantra, Kabala, Bible, Korán, Bhagavadgíta, ale také Marxovy spisy.

A pak tomu všemu souběžnému i protichůdnému chce člověk porozumět. Protože opravdu na každém úhlu pohledu je něco zajímavého, jiného. Občas se však stává, že původní čisté myšlenky se zakalí. Ten, kdo říká, že přináší spásu, pak upaluje odpůrce stejně víry, komunista, místo aby sdílel svůj majetek, okrádá prosté dělníky a rolníky. Tantrik místo hledání souladu mezi mužem a ženou, si nechá zaplatit od druhého za hodinku rozkoše.

Mohl bych jmenovat desetitisíce cest, jež nám pomáhají poznat svět. Rozuměli byste jim, protože je znáte. Některé máte dobře zmáknuté. Děláte útulky pro zvířata. Stavíte hmizí hotely. Tělem chránite velryby, penězi podporujete vzdělání dětí v Somálsku. Jedna z těch desetitísců cest je však mimořádně důležitá. Rozvoj vašeho vlastního štěstí. Bez dogmat, beze strachu. Bez pýchy a bez sebe podceňování. Tohle už je tenký led. Někdo se hádá, že je nejlepší křesťan, nejpoctivější komunista, tantrik s nejvíce certifikáty. Přitom možná ten poslední, kdo by si ani neodvažoval pomyslet, jenom cosi cítí ve své srdci, je přitom těmto naukám o něco blíž.

Tantra Anonymous je postavena na demokratických základech, nelze se hádat, kdo má blíž k tantrickému poznání, nelze znevažovat prožitky druhých. Lze pochopit, že jsme na různých cestách k jednomu cíli. K hlubokemu partnerství muže a ženy, k rozšířenému vědomí plného tryskající energie.

Autor: Jiří Štágl | pondělí 22.8.2022 13:03 | karma článku: 0.00 | přečteno: 74x

Další články blogera

Jiří Štágl

Pýcha

Tento článek je osobní zpovědí o pýše, která mě provázela a způsobila mnoho potíží. Omlouvám se, ale neuměl jsem to jinak.

29.8.2022 v 16:29 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 292 | Diskuse

Jiří Štágl

Satanské verše

Prostým muslimům nevadí ohební soudci, nevýznamní politici, ale instinktivně někdo, kdo má skutečný vliv na rozvoj svobodného myšlení.

18.8.2022 v 21:50 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 332 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 520 | Diskuse

Další články z rubriky Pozvánky, akce

Kamila Steinová

Šachliterární soutěž?!

Nikdo s tímto nápadem zatím nepřišel. Nikdo. Ale rok 2022 přináší nečekaná překvapení. Chci vám oznámit skvělou zprávu.

9.8.2022 v 22:25 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jiří Pavlas

V Písařově se rozloučí se školním rokem Pohádkovým lesem

Způsobů jak zaměstnanci školy zahájí letní prázdniny je určitě mnoho. U nás to bude v pohádkovém stylu.

29.6.2022 v 21:51 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 297 | Diskuse

Ivo Chocholáč

Prodejní výstava svatých obrázků Juliany Jirousové v Gernatově domě

O jedné výstávě svatých obrázků, které si domů můžete odvést v této nelehké době, jako domovní znamení pro duchovní podporu a klid své duše.

6.3.2022 v 13:36 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 141 |

Jan Ziegler

Vánoce v čokoládě, aneb nevšední vánoční výstava

Bývá to každoroční těžký oříšek pro pracovníky muzeí, vymyslet originální vánoční výstavu. V Českých Budějovicích se to letos povedlo.

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 746

Majitel malé ekofarmy, učitel, občan, také poutník životem, který si uvědomuje, že není podstatné co máme, ale co dobrého pro sebe a pro druhé uděláme. Přičemž dobro pro mě není tak relativní, jak se může v našem světě někdy zdát - kdy všichni děláme věci jen s dobrými záměry - a přitom ti druzí to tak často nevidí. Studoval jsem na VPA KG, FTVS UK, FF UK, TU Liberec, byl jsem Živnostníkem roku, Makro dobrým podnikatelem, získal ocenění od Business Leaders Forum, ale také jsem byl bezdomovcem, člověkem označeným za domácího násilníka. Těžko mě někdo označí za člověka nudy, člověka bez tváře a páteře. Prostě se s těmi nejlepšími záměry snažím konat pro sobe i druhé věci dobré, nerelativní: šířit vědomí a svědomí. Meditací, psaním, konáním. 

Více informací na webu ekosad.cz

Najdete na iDNES.cz