Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Kouzlo pláče

26. 03. 2020 7:59:35
Realita s koronavirem je každému jasná, školy jsou zavřené, lidi se nekontaktují - jen příroda si dál jde svým běžným tempem. Zemětřesení v Chorvatsku a na Kurilech, silné jarní mrazy ničí květy meruněk.

Jsou lidé, kterým současná situace ještě intenzivněji vsunula potřebu poslouchat televizní a rozhlasové zprávy. Ne nadarmo jsou média stále ještě sedmou velmocí. Co vlastně nyní vysílají? Jaké reálné, ale také podprahové impulzy dávají? Radí, jak se doma zabavit, radí jak si udržet dobrou mysl, jak si doma zacvičit - jak obalamutit situaci. Je to záplava pozitivních doporučení. Nějaký politik to sice nazval válečným stavem, ale vesměs je dobře, že převažují pozitivní a motivační prohlášení. Mnoho lidí se, jako v minulosti vždy, upíná k tomuto hlavnímu proudu a šije roušky, streamuje, snaží se vytvářet “dobrou náladu”, dělat nástěnky pohody. Být vzorem v šiku shromážděných. Chybí mi však zprávy a podněty typu: Je to v háji, hroutí se jistoty, hroutí se zvyklosti.

Domnívám se, že neštěstí, deprese, nehody, kalamity - přináší jinak těžko získatelnou zkušenost, které se samozřejmě vehementně vyhýbáme. A to jak jednotlivci, tak celé civilizace. Jako jedinci i celá společenství nejčastěji usilovně flikujeme daný stav, vynakládáme všechny síly, aby byl zachován status quo.

Co když bez utrpení není vnitřního pokroku? Co když bez nemoci nevzniká pevnější zdraví? Co když bez krize nevzniká stabilnější společnost? Co když zmrazením současného stavu (ekologické druhové rozmanitosti a migrace, sociálního složení a migrace atd.) - se připravujeme na systematický kolaps.

Příteli, nikoli posluchači, bych poradil: Jdi do toho změněného a ohrožujícího stavu. Modlím se za Tebe, aby jsi vyšel posílen. Nechej na sebe působit všechny ty obavy o zdraví, práci, budoucnost. Nechej to téct, dokud se to nepromění v potoky slz. Máš důvod plakat. Nechej se otřásat strachem a obavami, dokud se nesetřese všechen ten nános balastu do kterého jsi se obalil.

Je to šance, jak v klidu domova prožít pocity ohrožení, deprese, obav. Protože pokud nějaké obavy máš, tak je to jako se rzí na plechu auta. Můžeš to přetírat jak chceš, čím více nánosů barev, tím snadněji je rez jednou shodí a ukáže potřebu nápravy. Komenský by řekl - uzavři se do krajiny svého srdce, tam leží tvůj svět - nehledej ho [v televizi, rozhlase], nehledej ho ve světě, nehledej ho u mocných - tam všeobecná náprava není. Komenský zažil jiné potíže, které se se současným stavem nedají, ale opravdu nedají rozsahem škod a ohrožení, srovnávat. Traumata, které zažil Komenský nesnesou srovnání ani s 1. či 2. světovou válkou. Přesto našel neochvějné štěstí, a domnívám se, že velmi draze (účinně) vykoupené štěstí - v Ráji srdce. V nitru, kam si nenechal pronikat projevy mocných, ani obavy své mysli.

Pokud by se někdo chtěl během podívat na cestu Komenského, doporučuji Krčkovu zhudebněnou “O lux mundi, iluminum mundum”. Je to ke stažení i ve formátu MP3.

Příteli bych tedy poradil: Vypni na chvíli zprávy a všechny dobré rady, vypni na chvíli celý cizí svět a prožij své obavy. Vyplač se. Vynaříkej. Vyvztekej! Zachraň to zdravé, co v Tobě je. Probuď pramen svého poznání, dohledej kým jsi a kam jdeš Ty.

Mám Tě rád, opatruj se.

Autor: Jiří Štágl | čtvrtek 26.3.2020 7:59 | karma článku: 5.44 | přečteno: 100x

Další články blogera

Jiří Štágl

Koronavirus a jeho právo žít

Někdo alfaviry, betaviry, deltaviry a další může vidět jako malé a nevýznamné. Mohou být přehlíženi špatným zrakem. Jenže jejich touha žít, množit se a přežít, je srovnatelná i s lidskou touhou po životě.

31.3.2020 v 8:14 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jiří Štágl

Kouzlo smrti

Život je plný nádherných momentů. Ty nejkrásnější bývají úzce spojeny s archaickými silami zkušenosti. Teprve starší člověk může být hluboce fascinován funkčností mladého svěžího těla. Nemocný člověk, se silou zdraví.

19.3.2020 v 11:23 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jiří Štágl

Únava a záhrobí

Někdy se to tak sejde, že člověk vystřídá mnoho rolí. Je zároveň synem i otcem, pacientem i terapeutem, mocným i bezmocným.

10.10.2019 v 22:08 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 273 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Ďuran

Neřešitelný problém

Doba koronavirová změnila naše životy. Ten můj teda určitě. Osobně mám problém třeba s rouškami, bez nichž dnes ze svých domovů nevycházíme. Špatně se v nich pije, o tom, že bych si zapálil cigaretu, ani nemluvím.

4.4.2020 v 6:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Rudý Zeman“ od Jaroslava Kmenty

Excelentní kniha renomovaného novináře Jaroslava Kmenty s precizní znalostí českého politického prostředí přináší ucelený pohled na presidenta naší země Miloše Zemana. Kauzy, pády, lži, finance SPOZ a jeho nejbližší lidé.

3.4.2020 v 23:35 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 384 | Diskuse

Oto Kaděrka

... co s těmi co nebrečí ....

Tak už se snad dobereme konce zmatků, kdy se vybírají mezi všemi postiženými ti, které odškodníme. Mne by zajímalo jak k tomu přijdou ti, kteří vybráni nebudou ?

3.4.2020 v 22:10 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 352 | Diskuse

Vilém Ravek

Sestřička z Thomayerovy nemocnice.

Sestrička z Kramárov – hrála se v devadesátých letech ve všech rádiích. Já teď však intenzivně myslím na jinou sestřičku. Na sestřičku z Thomayerovy nemocnice, o které nejspíše nikdo žádný písňový text nesloží.

3.4.2020 v 18:55 | Karma článku: 29.40 | Přečteno: 906 | Diskuse

Jiří Turner

Líbí se ti pomník Koněva? Tak se ti líbí vliv Sovětského svazu na naše novodobé dějiny!

Myslím si, že pokud se někomu Koněvova socha líbí, svědčí to pouze o jeho poněkud pochybném vkusu. Pokud ale s jejím odstraněním někdo nesouhlasí, tak možná jen zavírá oči před tím, co všechno tento pomník symbolizuje.

3.4.2020 v 18:19 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 603 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 7.46 Průměrná čtenost 555

Majitel malé ekofarmy, učitel, občan, také poutník životem, který si uvědomuje, že není podstatné co máme, ale co dobrého pro sebe a pro druhé uděláme. Přičemž dobro pro mě není tak relativní, jak se může v našem světě někdy zdát - kdy všichni děláme věci jen s dobrými záměry - a přitom ti druzí to tak často nevidí. Studoval jsem na VPA KG, FTVS UK, FF UK, TU Liberec, byl jsem Živnostníkem roku, Makro dobrým podnikatelem, získal ocenění od Business Leaders Forum, ale také jsem byl bezdomovcem, člověkem označeným za domácího násilníka. Těžko mě někdo označí za člověka nudy, člověka bez tváře a páteře. Prostě se s těmi nejlepšími záměry snažím konat pro sobe i druhé věci dobré, nerelativní: šířit vědomí a svědomí. Meditací, psaním, konáním. 

Více informací na webu ekosad.cz

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....