Únava a záhrobí

10. 10. 2019 22:08:00
Někdy se to tak sejde, že člověk vystřídá mnoho rolí. Je zároveň synem i otcem, pacientem i terapeutem, mocným i bezmocným.

Několikrát jsem působil v roli terapeuta. Neříkám, že jím jsem, ale že jsem v této roli působil a zřejmě ještě působit budu. Terapeut je u mě někdo, kdo v původním významu tohoto slova slouží, kdo je průvodcem na cestě k bohům. Stejně jako si uvědomuji, že v každém člověku dřímá terapeut a léčitel, stejně tak si uvědomuji, že mnoho lidí neumí s tímto svým potenciálem pracovat. Vědomě, cíleně, opakovaně se do této role dostávat.

Přišla ke mě žena s přáním zbavit se únavy, a tak nějak z toho našeho povídání vzešlo, že jsem pak na chvíli byl jejím terepeutem. Měla přání zbavit se vleklé, letité únavy. Únavu popisovala jako cosi cizího co překrývá její v podstatě veselou a živou povahu. Jako kámen, který na ní leží. Kámen, který jí vrůstá do těla, takže po letech měla spíše pocit, jakoby se s tím kamenem sžívala. A protože si pamatovala, jaké to bylo před příchodem únavy, chtěla s tím něco dělat. Bylo ji dosti přes padesát a nepříjemná únavu ji provázela již osm let. Prvním bodem našeho zvědomění bylo, že únava se začala objevovat krátce poté, co děti odešly z domu. Měla méně povinností, více času na sebe sama, a přesto se právě v tento moment začala únava projevovat.

Povídání to bylo dlouhé, protože i v našem rozhovoru neuměla opouštět smyčku únavy. Povídat si s někým o únavě je pěkně unavující. Jako se snadno můžete nakazit smíchem veselého vypravěče, stejně tak se dá nakazit jinými stavy vyprávějícího. Vzduch se proměnil v omamnou bublinu žijící svým vlastním životem. Unavený vyzařuje něco, co unavuje, odebírá sílu hledat, pokračovat v předsevzetích. Jednou jsem měl klientku s traumatem znásilnění. Bylo to ve větším, téměř Bálintovském kruhu s množstvím posluchačů, a to pak pěkně odsýpalo. S unaveným člověkem je to podobně náročné jako procházet traumata porodu. Člověk je schopen se zaseknout, a kdyby byl ponechán sám sobě, tak se klidně hodiny nepohnout z místa.

Paní ovládaná únavou byla schopná ustrnutí v čase. Málem přestávala rozumět, jak zdánlivě rychle čas kolem ní běží. Byla unavená, zamáčknutá svým balvanem a jenom kolem ní vše ubíhalo. Stárla a přibližovala se smrti. Stárla a čekala na svůj konec. Jenže v tom bezčasí je to zároveň tak trochu i mimo čas a prostor. Místo času a prostoru je tam hlavně čtvrtá dimenze. Opak hmoty. Informace. Informace, že je unavená. Informace, která formuje její tělesné bytí i tělesné prožívání času a prostoru.

Nebylo možné se chytit času, prostoru ani hmoty, nevnímala je. Rozuměla jim, ale neprožívala je. Tak jsme se chytili informace, něčeho co ji zcela ovládalo a formovalo. Většinou nás informace v terapii vedou do minulosti. Tady to nešlo. Když to nešlo vzad, zkusili jsme to vpřed.

“Jak dlouho budete ještě unavená?”

Na tuto otázku reagovala energičtěji a svižněji. Byla to tedy správná otázka. Po několika dalších krocích mi se zavřenými víčky pověděla: “Dokud se znova nenarodím.”

Tak jsme se o tom bavili trochu víc. Změna se začala projevovat ve výrazu její tváře. Byla stále unavená, jenže předtím než vyslovila tuto větu, tak působila nešťastně unavená, nyní vypadala a také to tak popisovala, že je šťastně unavená. Spokojeně popisovala, že splnila své předsevzetí do tohoto života, a tak jen nabírá sílu do toho dalšího.

Nemám ve zvyku vyjadřovat se k názorům klientů. Hledám cestu, jak posloužit na jejich cestě ke štěstí. Je to teprve nedávná událost a nelze ji zatím bez odstupu času hodnotit, ale po čtrnácti dnech mi volala, že je šťastnější. Unavená, ale šťastná a tento pocit si chce prožít a nechce jej zatím měnit. Popisovala, jak je to úžasné, spokojeně a unaveně odpočívat. Celé dlouhé hodiny prý jen leží a s velkou radostí si užívá totoho stavu. Občas prý vezme nějakou milou knihu, něco málo přečte a když má pocit, že to stačí, tak usedne či ulehne a nechá těch pár malých odstavců na sebe působit. Z telefonu to vypadalo, že vlastně neví, proč se předtím na sebe tak zlobila, že je unavená.

Nějak se mi chtělo říct, že má právo pít více kávy, že má právo více chodit na sluníčko ať se snadněji vyplavuje serotonin a tak dále, a že má také právo nechat v sobě pracovat ty tajemné síly a nesvádět s nimi kruté boje a dopřát si ten luxus komunikovat se svými hlubšími vrstvami vědomí.

Článek píši protože mi řekla jednu zajímavou větu.

“Takhle krásně šťastně unavená bych si přála i zemřít. Já mám totiž při tom pocit, jakoby mě ta únava ukazovala, jaké to je, když se to moje já stává více informací než tělem.”

Autor: Jiří Štágl | čtvrtek 10.10.2019 22:08 | karma článku: 8.66 | přečteno: 169x

Další články blogera

Jiří Štágl

Politik, který vás rozpláče

​Včera jsem četl na webu z Českolipska, jak zde jeden pán již několik let alarmuje na záchranu zeleně a ve svým článcích pravidelně pláče nad pokácenými stromy.

18.8.2019 v 12:41 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jiří Štágl

Ti naši mladí, ti naši staří

Zarathuštra předvídal k jakému vnímání bude lidstvo směřovat. Žil ve znamení Berana a popisoval svět Ryb. Žil v době budování impérií a popisoval pilíře judaismu a křesťanství. Rozlišování dobra a zla.

4.8.2019 v 11:22 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 350 | Diskuse

Jiří Štágl

Banán pro bezdomovce

Je to pár let, co jsem v Novém Boru potkal zvláštního člověka. Takového velkého rozšafného asi pětačtyřicetiletého cikána. Rozhodným krokem mířil ke mně, oslovil mě kamaráde a začal mi přát všechno dobré,

12.7.2019 v 21:23 | Karma článku: 28.70 | Přečteno: 982 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Debakl jedné z komunistických podlostí

Ústavní soud dne 15. října 2019 zrušil sporné zdanění církevních restitucí, protože mířilo proti principům právního státu

15.10.2019 v 20:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vladimír Havránek

Výborný seriál, který by komunisté nejradši zakázali...Modrá krev. Díky za něj ČT!

Druhá řada cyklu Modrá krev, která je nyní vysílána v České televizi je snad ještě zajímavější, než úvodní díly, Noblesa a nadhled Františka Kinského, který je průvodcem pořadu jsou naprosto jedinečné. Provází vše laskavým slovem,

15.10.2019 v 20:11 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 116 | Diskuse

Tomáš Gayer

Přijde KSČM s návrhem na uctění památky....?

Tématem tohoto večerního blogu je autorovo zamyšlení, zda KSČM nepřijde s návrhem na uctění památky....

15.10.2019 v 19:17 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 180 | Diskuse

Karel Trčálek

Vstane Karel Gott z mrtvých?

Opravdu by mne zajímalo, proč bůh, ten, který sídlí v katedrále sv. Víta, nevzkřísil Karla Gotta už teď, je-li to v jeho moci? Ale kam nemůže bůh, tam musím já, a proto se tímto vydávám za hranice veškeré myslitelné trapnosti

15.10.2019 v 18:31 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 208 | Diskuse

Karel Trčálek

Miloši Zemane, strč si své čínské miliardy i s Jardou Tvrdíkem někam!

Jasně, že Říše středu dříve či později ovládne celý svět, od toho je taky Říše středu. Ale proč tygra trochu nepodráždit před tím, než nás sežere?

15.10.2019 v 17:29 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 388 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 566

Majitel malé ekofarmy, učitel, občan.

Najdete na iDNES.cz