Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Bohnice

12. 03. 2019 21:54:40
Pochybuji, že věznice, mohou napravit temné stránky člověka, a stejně tak pochybuji, že pasťák přivede mladé na cestu vzdělání, zodpovědnosti a pozitivní mysli.

Skákal jsem padákem, postavil se komunistům, když měli plnou moc, projížděl se Ruskem i kouskem Afriky sám na svou pěst. Před šéfem jsem se nikdy neklaněl a neponížil nikoho, kdo byl níž než já. Zasadil jsem nejeden strom, postavil dům a vychoval syny, na které může být tato zem hrdá. Mohl bych ještě napsat mnoho jiných pěkných vět. Až do okamžiku, kdy mi manželka řekla, abych šel už pryč, že život s básníkem není její hit, že chce chlapa co bude vlastníma rukama naši zemi rýt. Tomu rozumím, nejeden člověk si troufá říct, že by mohlo být trochu líp. A tak moje hodnoty, na kterých jsem desetiletí stál, se ukázaly že jsou pryč, víra, že ve stáří si budeme oporou, že ze stromů které jsme sázeli budou naše děti jíst, a naděje, že tu po nás zůstane vjem, že poctivý život je víc než egoistický závod, kdo kde bude dřív.

Prostě smutek. Rozpad rodiny a hodnot. Nabyl jsem dojmu, že kolem mě je místo štěstí jen smutek a zmar. To možná mnohý z vás zná. Jde o to, jak dál. Našel jsem nové přátele a nové možnosti, a možná jsem mohl jít jakoby novým životem, ale protože msta a velmi těžké rány, kterými mě manželka častovala, jako třeba “jsi násilník, a zlý otec a muž”, se jen těžko vyvrátí, dostal jsem se do bodu, že mi přišlo lepší již netančit. Jenže jsem zřejmě i mezi životem a smrtí tančil málo obratně, fascinován obrazy a zvědavostí z vjemů, než přišlo naprosto bílé nic. No a tak v Bohnicích, v pavilonu o kterém Jarek Nohavica nezpíval, čekám na chvíli, kdy se budu moci někoho moudrého zeptat, jestli si můžeme popovídat o tom, jak mám s tím smutkem dál žít? Místo toho jen další kapitola Jobova života. Chcete se oholit? Stoupněte si do fronty a přijďte až bude velká ručička na celé. Na počítači, tak hodinku, nebo dvě, ať se neunaví očička. Taky bych si mohl zahrát člověče nezlob se, nebo poslouchat, jak někdo zkušeným hlasem říká, že po cigárku si pěkně zchrupneme. A tak se dá kouřit a kouřit, protože to z nějakého důvodu je přípustnější než si zaboxovat do pytle.

Je to prostě tak, je potřeba potlačit všechno zdravé a dravé, co člověk má. Žádné nápady, že by si šel zaběhat, že by šel vypustit páru a zatlačit myšlenky jen na srdce a dech. Žádný nápad užít si bláznovství a řvát, tančit jak smyslů zbavený, plakat nad cizím i vlastním osudem. Jo, kdybych byl blázen, a asi trochu jsem, tak bych věděl, možná, jak jen Filipová ví, že i Blázni se radujou. Žádné nápady, možná tak otázka, nejlépe s úklonou, zda bych mohl požádat o otevření okna a nedechnout se přes mříže, čerstvého dne. Jak Ovidiovi Listy z Pontu, místo šťavnatých Proměn o kterých dříve psal, jen nářek nad hořkým osudem.

Je to velká iluze, když člověk uvěří, že nějaká instituce mu chce pomoci. A je to velký žal, když zjistí, že je to spíš naopak. Žádná terapie, žádný osobní management ke zvládnání dalších dnů, jen nácvik toho, jak se stát dlužníkem. Takové ty rady, daň a berňáka, co máš v březnu za dveřmi, nechej být, vezmi si pilulku a klidně spi, vždyť už jsi tu nemusel dávno být. Tak dělej, jakoby jsi tu ani nebyl. Netrap se, kam se vrátíš, kterým směrem chceš jít, vždyť když požádáš, můžeš se každé úterý jít mezi pavilony Bohnic vyvenčit. Kdybych měl kamaráda a hlady mi umíral, nechlácholil bych ho, to chce klid, spíš bych mu řekl, ukáži ti, jak vzít prut a vlas a ryby si nachytat. Ve škole, tam to dobře znám, čím lepší škola, tím více samostatnosti chtěji učitelé žákům ponechat, a čím větší blázinec, tím více omezením musí děti naučit. Je to jak v tom spise o židech, kde se ptají, jak trápí hříšníky. “To je snadné, nesmí dělat nic.”

I já jsem asi zhřešil, protože jsem nebojoval jako lev, a proto aspoň doufám, že moje karma bude útěchou. A tak jsem trápen nevyzpytatelným nic. Propracovaným nácvikem, jak se stát závislým, jak potlačit vše živé v sobě, a nechtít nic. Po ničem netoužit, u zapnuté televize klimbat k nové formě žití. Proto bych si přál abyste nemuseli do Bohnic. Raději se nacpali na stadión a řvali “Kdo je víc!”, a pokud můžete, tak promilovali co nejvíc dní, a v noci pak šťastně snít. Možná to není pro každého terno, ale lepší než pomoc těch, kdo si myslí, že vědí víc, kdo za mrzký peníz státu, staví zdi mezi vás a vaše sny.

Autor: Jiří Štágl | úterý 12.3.2019 21:54 | karma článku: 18.82 | přečteno: 800x

Další články blogera

Jiří Štágl

Umělá inteligence a učitelé

Vyzkoušel jsem si komunikaci s umělou inteligencí přes OpenAI. Jako letitý kantor mohu říci, že při mém krátkém pokusu je AI v únoru 2023 k nerozeznání od průměrného učitele.

4.2.2023 v 14:48 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 1244 | Diskuse

Jiří Štágl

Šťastné a veselé z Bachmutu

Kdyby se článek jmenoval Arťom, asi by nikomu nepřišlo na mysl, že je to příběh jednoho z mnoha vojáku na východní frontě.

29.12.2022 v 19:58 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 380 | Diskuse

Jiří Štágl

Jaromír Jágr fyzioterapeutem

Má to zapotřebí? Aby se Jaromír Jágr mohl pohybovat na střídačce, zapsal se v týmu jako fyzioterapeut.

15.10.2022 v 11:07 | Karma článku: 29.32 | Přečteno: 3596 | Diskuse

Jiří Štágl

Pýcha

Tento článek je osobní zpovědí o pýše, která mě provázela a způsobila mnoho potíží. Omlouvám se, ale neuměl jsem to jinak.

29.8.2022 v 16:29 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 374 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 565 |

Karel Wágner

Vodík nejen zelený, ale i zlatý

Není pochyb o tom, že se naše planeta otepluje. Ovšem najdou se tací, co poroučí větru i dešti a s klimatickými změnami se hodlají rychle vypořádat.

30.3.2023 v 9:09 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805

Majitel malé ekofarmy, učitel, občan, také poutník životem, který si uvědomuje, že není podstatné co máme, ale co dobrého pro sebe a pro druhé uděláme. Přičemž dobro pro mě není tak relativní, jak se může v našem světě někdy zdát - kdy všichni děláme věci jen s dobrými záměry - a přitom ti druzí to tak často nevidí. Studoval jsem na VPA KG, FTVS UK, FF UK, TU Liberec, byl jsem Živnostníkem roku, Makro dobrým podnikatelem, získal ocenění od Business Leaders Forum, ale také jsem byl bezdomovcem, člověkem označeným za domácího násilníka. Těžko mě někdo označí za člověka nudy, člověka bez tváře a páteře. Prostě se s těmi nejlepšími záměry snažím konat pro sobe i druhé věci dobré, nerelativní: šířit vědomí a svědomí. Meditací, psaním, konáním. 

Více informací na webu ekosad.cz

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...